Komponente programskog koda (klijenti) su često dio nekog seta komponenti koje surađuju i ujedno ovise o drugim komponentama (servisima) kako bi uspješno ostvarili svoju svrhu. U mnogim scenarijima moraju znati s “kojim” komponentama trebaju komunicirati, “gdje” ih pronaći, ali i “kako” komunicirati. Ukoliko se način pristupa tim komponentama promijeni, postoji mogućnost da takve promjene zahtijevaju izmjene programskog koda na raznim klijentima.
Jedan način strukturiranja koda je ugraditi logiku pronalaska i/ili instanciranja servisa kao dio uobičajene logike. Drukčiji pristup bi bio da se kod strukturira na način da klijenti deklariraju svoju ovisnost o servisima, i da “eksterni” dijelovi koda poprimaju odgovornost pronalaska i/ili instanciranja servisa i jednostavno pružaju relevantnim servisima reference do klijenata kad im trebaju. U ovoj drugoj metodi, klijentski kod uglavnom nije potrebno mijenjati kada se način pronalaska eksterne ovisnosti mijenja. Ova vrsta implementacije se naziva “Dependancy Injection“, a detaljnije i zanimljivije o tome poslušajte na predavanju gdje će DI biti prikazan kroz .NET aplikacije.
Predavanje će biti održano u sklopu kolegija Internet programiranje, 15. svibnja s početkom u 9:45 na Kampusu, prostorija K2-11.
O predavaču:
Ivan Kvolik magistrirao je na Fakultetu elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija u Osijeku. Nakon završetka studija počeo je raditi kao software developer te je već 5 godina aktivan u nekoliko osječkih tvrtki, a trenutno je zaposlen u tvrtki Gideon Brothers kao senior software engineer. Uz posao redovno održava radionice i predavanja iz područja programiranja.