Kada pitamo našu development ekipu što im je najbitnije u njihovoj karijeri, najčešće dobijemo odgovor napredak i usavršavanje novih tehnologija i platforma! 

 

Digital-Experience-Platform

 

Prije nego odabrete put developmenta, morate biti svjesni da ćete svaki dan istraživati novo rješenje za neki problem koji Vaš klijent ima te ćete u komunikaciji i istraživanjem s ostatkom developera doći do najboljih rješenja i načina kako nešto implementirati i poboljšati. 

 

Iz tog razloga, drago nam je predstaviti vam Pimcore – platformu koju smo uveli u Factory prije 10 mjeseci. Nakon svakodnevnog učenja i razvoja, ponosni smo na to što već imamo poseban Pimcore tim koji razvije velike projekte za njemačko tržište. 

 

Današnja poduzeća u hiper-kompetitivnom tržištu se često susreću s preprekom poput gomilanja informacija i upravljanjem te gomile informacija. Pimcore tu nastupa kao konačno rješenje za takve probleme, što dokazuje i činjenica da ga mnoga svjetski poznata poduzeća koriste.

 

Pimcore se temelji na PHP programskom jeziku, Symfony frameworku te koristi MySQL kao open-source sustav za upravljanje bazom podataka. 

 

Pimcore je trenutno jedan od popularnijih eCommerce rješenja te osim toga služi i u druge svrhe. Pimcore predstavlja jedinstvenu platformu za korisničko iskustvo (DXP) – omogućuje poduzećima povezivanje korisnika, podataka, tehnologije i poslovanja u digitalno ruho. 

 

Ukratko rečeno, transformira poslovanje iz fizičkog u digitalno.

 

Postoji još nekoliko ključnih sastojaka u Pimcore formuli – a to su: 

 

Pimcore produkti

 

WCM je sustav koji korisnicima s manjom količinom znanja o programskim jezicima omogućuje kreiranje i upravljanje sadržajem na websiteu.  

 

PIM podrazumijeva upravljanje informacijama potrebnim za prodaju i distribuciju proizvoda putem distribucijskih kanala. Centralizirani skup podataka o proizvodu se može koristiti kako bi se informacije mogle dijeliti putem kanala poput websitea, tiskanih kataloga, ERP sustava i elektroničkih podataka dijeljenih s partnerima. 

 

MDM podrazumijeva metodu upravljanje podacima krucijalnim nekoj organizaciji, koristeći integraciju podataka na način da su svi podaci dostupni u jednoj referentnoj točki što olakšava donošenje odluka i upravljanje podacima općenito.

 

CDP je platforma koja služi za skladištenje ključnih podataka o kupcima koji služe dalje za personalizaciju sadržaja.

 

DAM služi upravljanju svih podataka u digitalnom obliku, uključujući slike, grafike, videozapise i tako dalje. U ovom slučaju, svi su podaci centralizirani, to jest, nalaze se na jednom mjestu te je pristup tim podacima i korištenje istih uvelike olakšano.

  

Pimcore je jedinstven open-source software koji vam nudi mogućnost da svoju kreativnost i profesionalnost iskažete na koji god način to najbolje odgovara i vama i vašem klijentu. 

 

Neka od najpopularnijih poduzeća koja koriste Pimcore kao svoj CMS, tj. WCM su Audi, Ikea, Burger King, Intersport, Suzuki i T-mobile.

 

Najbitnije stavke koje su presudne poduzećima popuit Audija, Intersporta i ostalih su:

 

  • Pimcore je središnje mjesto za sve poslovne aktivnosti
  • Arhitektura softvera je orijentirana prema uslugama poduzeća
  • Razne funkcionalnosti poput eCommercea, CMS-a i upravljanja digitalnom imovinom

 

Pimcore, za razliku od ostalih CMS-ova, nudi mogućnost upravljanja bilo kojim oblikom imovine, tj. nudi upravljanje u bilo kojem području.

 

Pimcore rješenje za Ikeu

Ikea je bila u potrazi za rješenjem koje će informirati svoje kupce o trenutnim promocijama, popustima i posebnim ponudama, što bi na kraju rezultiralo – prodajom. 

 

Prvi korak je bio omogućiti svim kupcima u Ikei pristup internetu putem WiFi-a kako bi mogli promovirati svoje proizvode putem mobilnih uređaja. Kada bi kupac došao u Ikea trgovinu, po spajanju na WiFi, prikazala bi mu se posebna ponuda koja je trenutno aktualna.

 

Kako bi svaka trgovina lakše mijenjala sadržaj i prilagođavala ga kupcima, marketinškom timu je bio potreban pristup CMS-u u kojem mogu brzo pristupati sadržaju i uređivati ga.

 

Ključna stvar kod Pimcorea je njegova pristupačnost i korisnicima koji nisu skloni tehničkim aspektima CMS-a. Pomoću njega, marketinški odjel je imao brz i jednostavan pristup svim podacima koje su lako mogli urediti i prilagoditi kupcu.

 

Na taj način je Ikea uspjela povećati svoju prodaju, smanjujući razmak između njih i njihovih kupaca te u kratkom vremenu prezentirati kupcu što sve danas može kupiti u samoj trgovini!

 

Poprilično zanimljivo? 🙂 

Kako početi u Pimcoreu? 

Za početak, pročitajte blog post koji je pripremila naša Helena, backend developer unutar Pimcore tima. Kako je učila i ulazila u svijet Pimcora, pisala je bilješke kako bi ostatku kolega olakšala ulazak i sam proces učenja. Njezin blog post Learning Pimcore with practical examples for beginners je pomogao svakom našem novom članu u Pimcore timu, tako da ga nemojte propustiti pročitati! 

Gdje učiti o Pimcoreu? 

 

Pimcore je ogromna platforma koju pruža velik broj mogućnosti. Ako vam se Pimcore čini zanimljivim, predlažemo da posjetite ove stranice kako biste proširili svoje znanje: 

 

  • Službena Pimcore dokumentacija – Najbolje mjesto za početi. Dokumentiran je velik broj mogućnosti u Pimcoreu, ali kao i većina dokumentacija, ne sadrži apsolutno sve detalje
  • Pimcore Youtube tutoriali – Ovdje možete naći korisne Pimcore webinare koji objašnjavaju Pimcore 5, eCommerce, templating i više toga
  • Symfony dokumentacija – Pimcore je baziran na Symfonyju te će vam poznavanje Symfonya uvelike pomoći
  • Factory blog – Na našem blogu možete pronaći objave vezane za Pimcore, u kojima ćete saznati više o mogućnostima i načinima korištenja Pimcorea.

 

Želite znati više?

 

Prijave na praksu su uvijek otvorene! Pozivamo vas da se prijavite i dođete stepenicu bliže ka razvoju developerske karijere! 

 

Iskoristite priliku i pridružite nam se! Na raspolaganju će vam biti mentor te ćete dobiti individualan plan učenja koji će biti prilagođen vašem predznanju.

 

Na našim frontend i backend developer praksama nudimo učenje o 3 različita PHP frameworka – Laravel, Magento ili Symphony.

 

Ako niste skloni web developmentu i htjeli biste naučiti više o razvoju mobilnih aplikacija, pročitajte iskustvo s iOS developer prakse i Android developer prakse i prijavite se! 

 

Ukoliko imate dodatnih pitanja prije same prijave, slobodno se obratite našem HR manageru, Marku, na marko.hr@factory.hr